Ezen alkalommal a Megtekintések sorozatban én, Körmöczi Miklós az esztergomfüggő polgármesterjelölt, MEGTEKINTEM a POLGÁRMESTERI PROGRAMOMAT, mert nekem ugyanis van ilyen!
A (meg)tekintetemet ez alkalommal Kekeckedő Benő, az örök és mindenkivel szemben ellenzéki esztergomi irányítja és inspirálja.
Na, akkor folytassuk a kukkolást! Lássuk azt a híres polgármesteri programot, amire már két hete várunk!
A programom nem most született, ez egy hosszú, többéves folyamat – tapasztalatok és csalódások sorozatának – eredménye, én nem most kezdtem kérdezgetni a választókat és összeírogatni, hogy mi a nyűgjük a városban. A közzétételt pedig nem akartam elkapkodni, mert már többször átéltem, hogy mások szeretnek „ihletet meríteni” a saját gondolataik dúsításához, az emberek meg amúgy is arra emlékeznek, amit az utolsó napokban hallottak.
Ahogy már korábban említettem, a programom alapgondolatát legjobban a navigáció területéről kölcsönzött ÚJRATERVEZÉS fogalom jeleníti meg, ami azt jelenti, hogy eltévedtünk, rossz úton járunk, a jelenlegi pozíciónkból kiindulva új irányba kell tovább haladnunk ahhoz, hogy a kívánt célt elérjük. Ez a cél álláspontom szerint nem lehet más, mint Esztergom város gazdasági, kulturális felemelkedésének elősegítése, a lakosság életminőségének javítása, a helyi társadalmi kapcsolatok normalizálása.
Ez körítésnek jó, de konkrétumok neked sincsenek? Mi a legfontosabb, amivel mindjárt kezdetben le tudnál nyűgözni?
A város gazdálkodásának azonnali felülvizsgálata és átszervezése, a közpénzek ellenőrzött felhasználásának a biztosítása. A városi tulajdonú Strigonium Zrt-t és holding cégeit (parkolás, piacüzemeltetés, temetkezés,stb.) azonnal a városvezetés ellenőrzése, irányítása alá kell vonni, a korábbi testület által biztosított teljhatalmat meg kell szüntetni, a cég kezelésében lévő ingatlanok értékesítését meg kell akadályozni, le kell állítani. A korábban kötött és jelenleg is érvényes szerződéseit felül kell vizsgálni, a város számára előnytelen megállapodásokat és üzemeltetési gyakorlatot meg kell szüntetni. A cég struktúráját egyszerűsíteni, a rendelkezésre álló erőforrások hatékonyságát növelni kell.
A város gazdasági stratégiai programjának kidolgozása, ennek alapján a következő éves költségvetés előkészítése, széles társadalmi bevonással, intézmények, vállalkozások, civil szervezetek és a lakosság véleményezése mellett.
Oké, lóvé befagyasztva. És tovább?
Elsődleges kell hogy legyen, az önkormányzat számára előírt alapfeladatok biztosításához szükséges feltételek maradéktalan megteremtése. Kezdetben a törvény által előírt minimálisan szükséges szinten, majd később ennek folyamatos emelése, az állami normatíván felül, a város saját bevételei terhére. A legfontosabb, mindenkit érintő területek:
Közutak:
Azonnali és folyamatos kátyúmentesítés tavaszig,a fagyveszélyig,ötéves terv kidolgozása a városi kezelésű úthálózat alapos felújítására, burkolat és alépítmény cserére, ennek elindítása 2015. tavaszától.
Közvilágítás:
A továbbra is ellátatlan közterületek visszakapcsolásának felgyorsítása, a közszolgáltatói szerződés felülvizsgálata, új szerződés előkészítése.
Tömegközlekedés:
Új szolgáltatói szerződés kötése, a lakossági igényekhez igazodó autóbusz járatok beállítása.
Temetkezés:
A temetői szolgáltatások felülvizsgálata, temetők karbantartásának, javítása (gyepgondozás, belső utak, kerítések felújítása, stb.) wc-k kihelyezése, üzemeltetése.
Piac:
A közművek felújítása miatt a piacot a következő év elején el kell költöztetni a jelenlegi helyéről, így nagyon gyorsan találni kell egy ideiglenes helyet. A jövőben a piac számára a városban olyan végleges helyet kell biztosítani, ahol normális, európai körülményeket lehet teremteni az üzemeltetésre.
Közterületek karbantartása:
Erre a célra az éves költségvetésben mindig biztosítani kell forrást a szükséges mértékben, hiszen a lakosság életminőségében, komfortérzetében ez egy fontos momentum. Az utak, terek járdák tisztán tartása, télen a síkosságmentesítése, a zöldfelületek, játszóterek gondozása, virágosítási feladatok ellátására a városüzemeltetési cégen, a Strigoniumon belül újjá kell szervezni az ezzel foglalkozó egységet.
Szemétszállítás:
Amennyiben a közeljövőben a szemétszállítás nem lesz központosított állami feladat, akkor a lakossági szemétgyűjtési szolgáltatás területén szintén előre kell lépni. Be kell vezetni a jogszabályok szerinti űrmérték alapú elszámolást, azaz „mindenki annyit fizet, amennyi szemetet termel”, ez segítené a szelektív hulladékgyűjtés elterjesztését, a komposztálást, a környezettudatos vásárlást. Emellett a városnak pályázatot kell kiírnia ennek a feladatnak az ellátására azzal a céllal, hogy olcsóbb legyen a szemétgyűjtés. Biztosítani kell évente néhány köbméter egyéb hulladék, mint pl. sitt ingyenes leadásának a lehetőségét, ezzel csökkenteni lehetne az ilyen jellegű illegális szemétlerakást
Parkolás:
Új parkolási rendeletet kell alkotni, ebben messzemenően figyelembe kell venni a lakosság, a helyi vállalkozások, üzletek érdekeit is meg kell vizsgálni. Érvényesíteni kell a vonatkozó jogszabályok előírásait, nevezetesen, hogy a parkolási díj nem lehet egy adó jellegű bevétele az önkormányzatnak, fizetős parkolót csak kizárólag forgalomszabályozási szempontok alapján lehet létesíteni. A Strigonium átszervezésével együtt, a parkolást üzemeltető Gran Parkoló Kft. elszámolását szabályossá kell tenni, azaz a parkolási díjaknak közvetlenül az önkormányzathoz kell befolyniuk.
Csapadékvíz hálózat:
Az esővíz elvezető rendszer karbantartása évtizedek óta el van hanyagolva. A következő ciklusban el kell végezni a rendszer tisztítását, felújítását, hogy esőzésekor a városi és a magántulajdonban ne keletkezhessen e miatt kár, közlekedési fennakadás.
Árvízvédelem:
A városi kötelezettségű árvízvédelmi szakasz nem kerülhet ki a városvezetés látóköréből, az emlékek még frissek, a folyamatos karbantartást, megelőző erősítést folyamatosan végezni kell, a pályázati lehetőségek bevonásával.
Rendben, az önkormányzat alapfeladatai október 12-től, a tervek szerint elméletben már ellátva. Ezen felül számíthatunk még valamire?
A város életét, a működését befolyásoló területeken kellene szerintem előre lépni, a teljesség igénye nélkül emelnék ki néhányat, fontossági sorrend nélkül.
Forgalmi rend:
A város belső úthálózatának forgalmi rendje a Meggyes időszakban a lakosság tiltakozása ellenére drasztikusan át lett szabva. Az elmúlt évek alatt döntő többségben beigazolódott a lakossági álláspont helyessége, ezért a város élhetőségi fokának a növelése és egyéb környezetvédelmi szempontok miatt, – természetesen szakemberek és a lakosság bevonásával – ezeknek a felülvizsgálatát, adott esetben a megváltoztatását szükségesnek látom.
A fontos csomópontokban szorgalmazni fogom körforgalmak kialakítását, a kereszteződések átalakítását. (Petőfi – Terézia – Dobogókői út, Vaskapui – Bánomi út, Trafó Café környéke, Magvető szobor helyének környéke, stb.)
Kiemelten fontos a gyalogátkelőhelyek és ezek forgalmi rendjének felülvizsgálata, átalakítása.
(Vaskapui – Bánomi út, Magvető szobor helyének környéke, Bánfi Lukács – Irinyi – Magyary László út, stb.)
A kerékpárút építésének megkezdése tovább már nem halogatható, Esztergom és Esztergom-Kertváros között, valamint Pilismarót irányába. Ez részben állami feladat, itt kezdeményező, lobbizó szerepet kell felvállalni.
Turizmus fejlesztése:
A turizmus leginkább csak fejlődik, kimondottan fejleszteni nem igazán lehet. A növekedést inkább a megnyerő, tetszetős környezet kialakításával, különböző kulturális, sport és egyéb programok rendezésével lehet elősegíteni. Részemről a civil mozgalom kibontakozását, a civilek segítségét ezen a programszervező, bonyolító területen tartom leginkább kívánatosnak és nem pedig az utcaseprésben és lombgyűjtésben számítanék a segítségükre. Annak elvégzése a város feladata, arra megvan az emberi és anyagi erőforrás is.
Esztergom alapadottságai a turizmushoz kiválóak, ezt kellene kihasználni. Ennek érdekében kell a várost „rendbe tenni” (ivókutak, köz wc-k, padok, játszóterek, stb.) a meglévő szabad forrásokat erre a célra fordítani. Ezzel nem csak a turistákat vonzaná a város, hanem a helyi lakosság is sokkal szebb környezetben élhetne, ami végül is az elsődleges cél.
Szociális jellegű intézkedések:
Nyugdíjas támogató program:
Álláspontom szerint szükség lenne egy ilyen program kidolgozására, ami segítséget nyújtana a kisnyugdíjasok, az egyedülállóak számára. Ez lehetne rendszeres lakhatási támogatás, tüzelőanyag, távhő hozzájárulás, gyógyszerköltség hozzájárulás, stb., szemben a korábbi gyakorlat szerinti, alkalmi 5.000 Ft-os megalázó kampánysegéllyel.
Szent Miklós Alap:
Felül kell vizsgálni a jelenlegi jogi helyzetet, és annak függvényében döntést kell hozni a már megkötött szerződések vonatkozásában, az önkormányzat esetleges helytállási kötelezettségének teljesítésére.
Kórház helyzete:
Függetlenül attól, hogy a Vaszary Kolos kórház állami kezelésben van, nem mehetünk el a működési nehézségei mellett. Osztályok, ambuláns kezelési lehetőségek megszüntetésének a kényszere végül is a helyi és környékbeli lakosságot érintik, ezért szükségesnek tartom a térség önkormányzatainak bizonyos mértékű szerepvállalását, az ellátás biztosítása érdekében.
A szinte mindenhol fellelhető, várost csúfító, elhagyott épületekkel, ingatlanokkal mi a terved? Elkezdjük tolni a lóvét a Meggyes-éra alatt lepusztított belvárosba?
A plakátom háttérképén is hasonló állapotú belvárosi épületek jelennek meg, jelezve, hogy számomra mennyire fontos a változtatás elérése ezen a területen. Az egyes épületek tulajdonviszonyainak feltérképezése, rendezése után, azonnal ki kell dolgozni egy rendezési tervet, pályázatokat kell kiírni, első sorban az üzemeltetésükre, esetleg az értékesítésükre. A szerződések kikötéseivel biztosítani kell, hogy az ingatlanok rövid időn belül felújításra, üzemeltetésre kerüljenek. Önkormányzati pénzből a beruházások, felújítások finanszírozását kerülni kell, csak indokolt esetben szabad ebben szerepet vállalni és akkor is csak középületek, közparkok, infrastruktúra kiépítésében.
Akkor most egyéb hangzatos beruházások, mint Mesepark, újabb szállodák, egyetem sem lesznek? Semmi, korábbról megszokott ütős ötlet, amitől lehidalhatunk?
Ilyenben nem gondolkodom, hasonlóan a felújításokhoz, az ilyen jellegű álmok megvalósítása, – vagy a korábbiaknak megfelelően csak belekezdés – rendkívül hátrányosan érintheti (és szinte mindig érinti is) a város anyagi helyzetét. Ezt a területet hagyjuk meg a versenyszférának, az adófizetők forintjait a közvetlenül adófizetők javára fordítsuk, ne abból akarjunk vállalkozni. A városvezetés legfeljebb kedvező környezetet teremhet az ilyen jellegű beruházásokhoz. Amit ezzel kapcsolatban nagyon fontosnak tartok az az, hogy végre meg kellene alkotni és el kellene fogadni a városnak a HÉSZ-t, azaz a Helyi Építési Szabályzatot, valamint szükséges lenne egy érvényes rendezési terv is, ami elengedhetetlen egy beruházó számára.
A vállalkozások továbbra is fejőstehenek maradnak, csak az évi 2,7 mrdFt iparűzési adó leadása a feladatuk, vagy esetleg kapnak is valamit?
A vállalkozásokkal is teljesen új alapokra kell helyezni a kapcsolatot. Fontosnak tartom, hogy beleszólhassanak a költségvetés tervezésébe, az adójuk 2%-a felett kapjanak rendelkezési jogosultságot szabad felhasználásra, de közcélokra. A közbeszerzések során, a jogszabályok adta lehetőségeken belül előnyt kellene biztosítani a helyi illetőségű cégeknek. Meg kell vizsgálni az iparűzési adó mérséklésének a lehetőségét, az alacsonyabb árbevételű, kisebb vállalkozásoknál.
A gazdaságtól már szédülök, arra lennék még kíváncsi, hogy a polgármesteri hivatal hogyan fog működni! A polgi végül is csak igazából ott a főnök!
A hivatal működésére, mint ahogyan az egész önkormányzatra, a teljes átláthatóság lesz a jellemző. Ebben az újragondolt városi honlap kapja a főszerepet. Itt néhány kattintással mindenki hozzájuthat minden olyan információhoz, mely a város működésével bármilyen módon kapcsolatba hozható és nem sért személyiségi jogokat. Legyen szó bármilyen szerződésről, tervezett, vagy folyó munkálatokról, a város pillanatnyi anyagi helyzetéről, stb., stb. Úgy gondolom, hogy a mutyi kizárásának ez a leghatékonyabb módja kell hogy legyen!
A hivatal működésének átalakításában fontos szerepet kell kapnia az ügyfélcentrikusságnak, minden ügyfélnek éreznie kell, hogy a hivatal van érte és nem pedig fordítva, ennek érdekében szükségesnek tartom az ügyfélfogadási rend átalakítását úgy, hogy heti egy napon 19 óráig legyen félfogadás. Az átszervezésében a feladatorientáció fog megjelenni, azaz az egyes osztályok, irodák, csoportok létszámának és szakmai összetételének, színvonalának maximálisan igazodni kell az elvégzendő feladathoz. A bújtatott állásokat és ugyanakkor a más területeken tapasztalható túlterhelést meg kell szüntetni.
A főmérnöki, műszaki iroda megerősítése mindenképpen indokolt annak érdekében, hogy az ilyen jellegű feladatok maradéktalanul teljesítésre kerüljenek. Gondolok itt pl. a városi megrendelések teljesítésének az igazolásaira, garanciális kötelezettségek érvényesítésére, stb. és ezzel összefüggésben a hivatali dolgozó felelősségére. Ki nem látott még olyan útjavítást, ami néhány hónap múlva ne süllyedt volna meg? Az újabb helyreállítás vagy nem történik meg, vagy ismét a város fizeti azt meg. Na ilyen a jövőben biztosan nem lesz!
Fontosnak tartom azon feladatok kiszervezését a hivatalból, melyek nincsenek közvetlen kapcsolatban a közcélok megvalósításával. Kiemelném ezek közül a turisztikai tevékenységet, az önkormányzatnak ez nem lehet a feladata, a hivatal nem tud hatékonyan működni ilyen területen.
Na jó, akkor most jöjjenek a piszkos anyagiak. A tervek szépek, de mindezt miből?
Egyet tisztán kell látni. Az önkormányzat számára kötelezően előírt alapfeladatok ellátásához, az állam normatívákon keresztül biztosít fedezetet. Függetlenül attól, hogy a polgármester alapvetően nadrágot vagy szoknyát hord, vagy a képviselő-testület milyen színekben pompázik, ez a forrás JÁR az önkormányzatnak, ebből elvenni nem lehet. Az egyéb, önként vállalt feladatokra az önkormányzat saját bevételei nyújtanak fedezetet, ez évi kb. 2,7 – 3 milliárd forint a városunk esetében, az öt éves ciklus alatt csaknem 14 mrdFt! Ebből lehet a kötelezően ellátandó alapfeladatokat az előírt minimális szintnél magasabb szolgáltatási szinten ellátni, és ebből lehet különböző támogatásokat nyújtani intézményeknek, civil szervezeteknek, stb. A különböző beruházások is ebből a forrásból valósíthatók meg, itt elsősorban olyan beruházásokra érdemes, ill. szabad költeni, ami az infrastrukturális fejlesztést érinti, valamint közvetlenül hivatott a lakosság széles rétegének az életminőségét javítani, generálja a turizmus, a vállalkozások bővülését.
A beruházásoknál természetesen figyelembe vehető még a pályázatok lehetősége, ami azt eredményezheti, hogy saját forrásból csak a 25-30 %-os önrész terheli a városi büdzsét. Ennek kihasználása érdekében szükségesnek tartom egy pályázat figyelő-előkészítő-író csoport felállítását.
Ha így tele a spájz (most nem az oroszokra gondolok), akkor talán még „fussa” egy kis lakossági adókedvezményre is?
Engem a garázsadó logikája, pontosabban annak a hiánya foglalkoztat már régóta. Nevezetesen, hogy akinek nincs garázsa, az a közterületen tárolja az autóját, elfoglalva ezáltal egy kb. 12 négyzetméteres területet abból, amit közpénzen létesítettek, tartanak karban, tisztítanak, síkosság mentesítenek stb. és ezért nem kell fizetnie. Ezzel szemben aki saját költségén, alaphangon is 2 milláért összehozott egy garázst saját területen, állja az amortizációt, a kocsiját ott tartja, tehermentesítve a közterületet, annak viszont ezért adóznia kell! Nem tudom, hogy ez Esztergom büdzséjének bevételi oldalán mit jelent, de mindenképpen meg kellene legalább vizsgálni ennek az adónemnek a kivezetési lehetőségét.
Levezetésképpen: Külföldi fogadott testvéreink városaival hogyan képzeled el a kapcsolatokat a jövőben? Ének, tánc, buli, kaja, pia?
Természetesen ezek is fontosak, mert a szoros emberi kapcsolatok, az együtt megélt események kedvezően befolyásolják a testvérvárosi kapcsolatokat is, de én ezen a területen is valami újat szeretnék, új tartalmat kellene itt is megjeleníteni. A jelenlegi főleg kulturális jellegű együttműködés mellett, lépni kell a gazdasági területen is, célszerű lenne szakmai utakat, fórumokat szervezni, hogy a helyi vállalkozásokat tapasztalatokhoz, partnerekhez, piachoz juttassuk. Elképzelhetőnek tartok egy szakmai utat, továbbképzést a polgármesteri hivatal dolgozói részére is, hogy lássák a régi demokráciákban hogyan működik hatékonyan a város feladatainak ellátása, mit jelent az ügyfélcentrikusság.
Ez az egész nem hangzott rosszul! De miből gondolod, hogy lesz aki végigolvassa?
Ezt már sokszor felrótták nekem, hogy sok a duma, nincs aki megértse.
Én nem becsülöm le az esztergomi választókat, nem hiszem, hogy korlátozni kellene bárkit is abban, hogy információhoz jusson. Legalább a lehetőséget meg kell adni hozzá. Ha valaki azt nem akarja magába fogadni, az már az ő dolga. Nem gondolom, hogy elég, ha csak úgy eléjük vetünk néhány kampányszagú hangzatos tőmondatot, vagy kusza, semmitmondó víziókat holmi stratégiákról, amire majd felfűzzük magunkat, öko programokat, amiben az ég is zöld és akkumulátoros buszok suhannak velünk, vagy a kormány majd gondoskodik minden polgártárs problémájának a megoldásáról, csak legyünk nyugodtak és ne avatkozzunk bele a saját dolgainkba!
Emberek (meg)tekintsünk már (magunk) körül! A zoknink lyukas, a gatyánk rongyos, a tetőn folyik be a víz! Ha jön végre egy busz, az is 20 éves, okádja a füstöt, az utcákon nem azért nem látjuk a rengeteg kátyút mert nincs, hanem mert közvilágítás nincs, a parkoló kevés, murvás, sáros, de legalább drága, városi dísznövényzet nálunk nem virág, hanem gaz, a belvárosi romok alatt várjuk a turizmus fellendülését, a milliárdokba került élményfürdőnk azért nem üzemel rentábilisan, mert nincs benne meleg víz, a mélygarázsuk pedig azért nem üzemel, mert víz van benne, a piacunk középkori látványosság, a buszpályaudvarunk ehhez képest már újkori, a hatvanas évek stílusát őrzi és ha minderről levélben szeretnénk ismerőseinknek beszámolni, akkor a helyi postán vár ránk egy másfél órás sorban állás.
Szerintem, ha ezeken a mindennapjainkat megkeserítő „apróságokon” túljutunk, akkor lehet majd az álmokról álmodni. A saját bajainkat legjobban mi ismerjük, hülyék sem vagyunk a megoldáshoz vezető út megkeresésére, szerencsére pénzünk is van hozzá, csak már hagyjanak békén minket, ne szítsák az emberek közti ellentétet.
Huha! Ez elég sarkos volt! Csak nem felpuhulni ebből a kemény lendületből!
Négy évvel ezelőtt a kampányban azt hallottuk, hogy „a városnak most nő kell a vezetésbe, mert a
női ész másképpen működik, sokkal kifinomultabb, hamarabb megtalálja a megoldásokat..., mert egy családban is csak az anya képes a problémákat elsimítani...”
Biztosan ebben is van igazság, de én az elmúlt négy évben nem láttam ennek különösebb eredményét, még nyomokban sem.
Lehet, hogy most viszont – a korábbi hasonlat alapján – egy férfira, egy apára van szükség, aki az asztalra tud csapni, hogy mindenki megértse, eddig és nem tovább!
Mit akarsz legközelebb megkukkantani?
Megtekintésre érdemes téma az van rengeteg, idő viszont annál kevesebb. Érdemes lenne talán felvenni egy turista szemüvegét, és azon keresztül körbenézni, hogy milyennek is látszik Esztergom!
A fentiekben megfogalmazott programomhoz, városvezetési, üzemeltetési elképzeléseimhez természetesen szükséges az esztergomi polgárok támogatása, valamint a képviselő-testület egyetértése is. Ez utóbbi biztosítása alapvetően szintén a választókon múlik, nem csak most október 12-én, hanem a következő öt év alatt folyamatosan, az egyes körzetek képviselőinek a beszámoltatása, befolyásolása útján.
Ebben kérem mindenkinek a segítségét, aki újra szeretné tervezni a város jövőjét!
És ne felejtsék:
Nem másokat akarok legyőzni, hanem az elképzeléseimhez támogatókat találni...
Körmöczi Miklós
Az esztergomfüggő polgármesterjelölt
Még látok... ezért folytatom.
Akinek ez túl hosszú lett volna,
annak ajánlom figyelmébe a jövő héten megjelenő szórólapomat, amin egy rövidített változatban találkozhat a programelemekkel.
Akinek ez túl rövid lett volna:
jöjjön el a programismertető választási fórumomra, a Bajor Ágost Művelődési Házba 2014. október 7-én 17 órakor, ahol a részleteket is megismerheti.