Quantcast
Channel: Szeretgom hírek
Viewing all 4915 articles
Browse latest View live

Szeretik a Suzukit az oroszok

$
0
0

Csak kérdés, hogy meddig. A három magyarországi autógyártó közül a Magyar Suzuki Zrt. kapcsolata a legélénkebb az orosz piaccal, így amennyiben az orosz kormány kiterjesztené az embargót a járművekre is, azt az évente körülbelül 150 ezer autót gyártó esztergomi üzem is megérezné – írja a Napi Gazdaság.

Több tízezres darabszámával az orosz piac az elmúlt évek során folyamatosan a Magyar Suzuki Zrt. első három exportpartnere között szerepelt – mondta Ruska Viktória, a Magyar Suzuki Zrt. vállalati kommunikációs vezetője a lapnak. A legnépszerűbb modell az SX4 összkerékmeghajtású változata, de az SX4 S-Cross is a kedvelt Suzukik között szerepel az oroszok körében.

 

A társaság az év végéig látja a rendeléseket, a kiszállítás folyamatos – hangsúlyozta a kommunikációs szakember, aki azt is elmondta, hogy a kiviteli zavarok esetére természetesen vannak lehetséges ellenintézkedéseik, forgatókönyvük.

 

A teljes írás a Napi Gazdaság online felületén is olvasható ingyenes regisztráció után.


Nyolcszor is megméretteti magát az FC Esztergom a hétvégén

$
0
0

Az előttünk álló hétvégén az FC Esztergom nyolc csapata is pályára lép. A meccsek helye és ideje a következőkben olvasható.

Péntek

14:30 FC ESZTERGOM - HOLLER UFC U15 bajnoki mérkőzés

(Helyszín: Esztergom, Vasas-pálya)

16:30 FC ESZTERGOM - HOLLER UFC U14 bajnoki mérkőzés

(Esztergom, Vasas-pálya)

 

Szombat

10:00 CSÁKVÁR TK - FC ESZTERGOM U17 bajnoki mérkőzés (Csákvár)

12:00 CSÁKVÁR TK - FC ESZTERGOM U21 bajnoki mérkőzés (Csákvár)

 

Vasárnap

8:30 BOZSIK PROGRAM U7, U9 korosztály, (Nyergesújfalu)

12:00 FC ESZTERGOM - KECSKÉD KSK U19 bajnoki mérkőzés (Esztergom, Vasas-pálya)

14:00 FC ESZTERGOM - KECSKÉD KSK Felnőtt bajnoki mérkőzés (Esztergom, Vasas-pálya)

Horváth Norbert (7. vk) bemutatkozása

$
0
0

7 választókerület, az EVT jelöltje.

Miért abban a körzetben indul, hogyan kötődik a városrészhez?

A Budai lakótelepen élek élettársammal és nevelt lányommal.

 

Miért érzi, hogy Ön alkalmas a körzet képviseletére?

Elektroműszerész végzettségem van, ismerem a kivándorlók életét- dolgoztam Németországban és Ausztriában, most a körzetért szeretnék tenni. Vissza kell adni a politika valódi képviseleti jellegét. Gyakran kérdezik, mi a garancia arra, hogy nem csak ígérgetek, hanem cselekszem is? Itt élek, és itt is szeretnék élni, és három év múlva is ugyan így szeretnék beszélgetni az emberekkel.

 

Miért érezte, hogy be kell lépnie a helyi politikába? Miért azon az oldalon teszi?

Nem most léptem be a helyi politikába, külsős bizottsági tagként dolgozom egy éve. Ebben az időszakban alkalmam volt betekintést nyerni a hivatali működésbe, és közelről látni a tehetetlenséget, a problémák elodázást a megoldásuk helyett. Épp ezért döntöttem úgy, hogy indulok a 7-es körzetben képviselőként, mert amellett, hogy az ebben a körzetben lévő cégek fizetik az iparűzési adó döntő részét, az egyik legelhanyagoltabb terület a városban. Az EVT-ben nem az számít, ki milyen oldalon áll, hanem, hogy tenni akarunk Esztergomért. a beszédek ideje lejárt, a cselekvés korszaka kell, hogy eljöjjön.

 

Mik a körzete problémái, milyen megoldási lehetőségeket lát?

Az elmúlt egy évben a Városfejlesztési Bizottság külsős tagja voltam, ezt a munkát szeretném folytatni a körzet képviselőjeként. Esztergomban a legmagasabb a távhő ára, köszönhetően az elavult szigeteléseknek, nyílászáróknak. Képviselőtársaimmal közösen, szeretnénk végre egy igazi panelprogramot elindítani a Budain és Schweidelen élőknek is. Rendbe szeretném tenni a lakótelepek zöldfelületeit és járdáit és játszótereit. Mindegyik lakótelepre egy-egy kutyafuttatót szeretnénk építeni, hogy a házi kedvencek ne gyermekeink homokozóiban játszanak.

 

A közvilágítás és a tömegközlekedés körzetünkben is égető probléma. Régóta megoldandó dolog a gyári buszok áthaladása. Évek óta nem sikerül megoldást találni a problémára, pedig van megoldás!

 

Mi Ön szerint a város legsürgősebben megoldandó és mi a legkönnyebben megoldandó problémája?

Az elmúlt évben közelről is láttam, hogy a céltalan politikai csatározások működésképtelenséghez vezetnek. Elsőként Esztergom működőképességét kell helyreállítani, hogy az itt élők érezzék, az önkormányzat értük és nem homályos hatalmi érdekekért van. Ezen csak közösen, csapatban lehet változtatni. Mi ezen szeretnénk dolgozni.

Régi esztergomi épületekkel ismerkednek az építészhallgatók

$
0
0

A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar Építészmérnöki Intézet BSC szintű hallgatói járják Esztergom utcáit. Az építészhallgatók megismerkednek a város történelmi múltú épületeivel és vázlatterveket készítenek azok rehabilitációs lehetőségeiről.

A diákok a polgármesteri hivatal főépítészi irodájának koordinálásával, Kőnig Tamás DLA, egyetemi docens vezetésével féléves gyakorlatukat végzik városunkban. A hallgatók bejárják, megismerik Esztergom önkormányzati tulajdonban lévő a féléves tematikához illeszkedő, kiválasztott épületeit, majd esetleges hasznosításukra terveket is készítenek. Esztergomi látogatásuk oka, hogy az „Épületrehabilitáció II.", tantárgy keretében előadásokat hallgatnak, gyakorlati feladatként pedig egy - általuk választott - történeti épület rehabilitációját tervezik meg vázlatterv szinten.

 

Egy-egy jól sikerült terv a későbbiekben akár kiindulópontja is lehet egy jelenleg funkció nélküli épület jövőbeni hasznosításának.  

 

/esztergom.hu/

Online interjú Stámusz Andreával

MEGTEKINTÉS – 3.

$
0
0

Ezen alkalommal a Megtekintések sorozatban én, Körmöczi Miklós az esztergomfüggő polgármesterjelölt, MEGTEKINTEM a POLGÁRMESTERI PROGRAMOMAT, mert nekem ugyanis van ilyen!

A (meg)tekintetemet ez alkalommal Kekeckedő Benő, az örök és mindenkivel szemben ellenzéki esztergomi irányítja és inspirálja.

 

Na, akkor folytassuk a kukkolást! Lássuk azt a híres polgármesteri programot, amire már két hete várunk!

A programom nem most született, ez egy hosszú, többéves folyamat – tapasztalatok és csalódások sorozatának – eredménye, én nem most kezdtem kérdezgetni a választókat és összeírogatni, hogy mi a nyűgjük a városban. A közzétételt pedig nem akartam elkapkodni, mert már többször átéltem, hogy mások szeretnek „ihletet meríteni” a saját gondolataik dúsításához, az emberek meg amúgy is arra emlékeznek, amit az utolsó napokban hallottak.

Ahogy már korábban említettem, a programom alapgondolatát legjobban a navigáció területéről kölcsönzött ÚJRATERVEZÉS fogalom jeleníti meg, ami azt jelenti, hogy eltévedtünk, rossz úton járunk, a jelenlegi pozíciónkból kiindulva új irányba kell tovább haladnunk ahhoz, hogy a kívánt célt elérjük. Ez a cél álláspontom szerint nem lehet más, mint Esztergom város gazdasági, kulturális felemelkedésének elősegítése, a lakosság életminőségének javítása, a helyi társadalmi kapcsolatok normalizálása.

 

Ez körítésnek jó, de konkrétumok neked sincsenek? Mi a legfontosabb, amivel mindjárt kezdetben le tudnál nyűgözni?

A város gazdálkodásának azonnali felülvizsgálata és átszervezése, a közpénzek ellenőrzött felhasználásának a biztosítása. A városi tulajdonú Strigonium Zrt-t és holding cégeit (parkolás, piacüzemeltetés, temetkezés,stb.) azonnal a városvezetés ellenőrzése, irányítása alá kell vonni, a korábbi testület által biztosított teljhatalmat meg kell szüntetni, a cég kezelésében lévő ingatlanok értékesítését meg kell akadályozni, le kell állítani. A korábban kötött és jelenleg is érvényes szerződéseit felül kell vizsgálni, a város számára előnytelen megállapodásokat és üzemeltetési gyakorlatot meg kell szüntetni. A cég struktúráját egyszerűsíteni, a rendelkezésre álló erőforrások hatékonyságát növelni kell.

A város gazdasági stratégiai programjának kidolgozása, ennek alapján a következő éves költségvetés előkészítése, széles társadalmi bevonással, intézmények, vállalkozások, civil szervezetek és a lakosság véleményezése mellett.

 

Oké, lóvé befagyasztva. És tovább?

Elsődleges kell hogy legyen, az önkormányzat számára előírt alapfeladatok biztosításához szükséges feltételek maradéktalan megteremtése. Kezdetben a törvény által előírt minimálisan szükséges szinten, majd később ennek folyamatos emelése, az állami normatíván felül, a város saját bevételei terhére. A legfontosabb, mindenkit érintő területek:

Közutak:

Azonnali és folyamatos kátyúmentesítés tavaszig,a fagyveszélyig,ötéves terv kidolgozása a városi kezelésű úthálózat alapos felújítására, burkolat és alépítmény cserére, ennek elindítása 2015. tavaszától.

Közvilágítás:

A továbbra is ellátatlan közterületek visszakapcsolásának felgyorsítása, a közszolgáltatói szerződés felülvizsgálata, új szerződés előkészítése.

Tömegközlekedés:

Új szolgáltatói szerződés kötése, a lakossági igényekhez igazodó autóbusz járatok beállítása.

Temetkezés:

A temetői szolgáltatások felülvizsgálata, temetők karbantartásának, javítása (gyepgondozás, belső utak, kerítések felújítása, stb.) wc-k kihelyezése, üzemeltetése.

Piac:

A közművek felújítása miatt a piacot a következő év elején el kell költöztetni a jelenlegi helyéről, így nagyon gyorsan találni kell egy ideiglenes helyet. A jövőben a piac számára a városban olyan végleges helyet kell biztosítani, ahol normális, európai körülményeket lehet teremteni az üzemeltetésre.

Közterületek karbantartása:

Erre a célra az éves költségvetésben mindig biztosítani kell forrást a szükséges mértékben, hiszen a lakosság életminőségében, komfortérzetében ez egy fontos momentum. Az utak, terek járdák tisztán tartása, télen a síkosságmentesítése, a zöldfelületek, játszóterek gondozása, virágosítási feladatok ellátására a városüzemeltetési cégen, a Strigoniumon belül újjá kell szervezni az ezzel foglalkozó egységet.

Szemétszállítás:

Amennyiben a közeljövőben a szemétszállítás nem lesz központosított állami feladat, akkor a lakossági szemétgyűjtési szolgáltatás területén szintén előre kell lépni. Be kell vezetni a jogszabályok szerinti űrmérték alapú elszámolást, azaz „mindenki annyit fizet, amennyi szemetet termel”, ez segítené a szelektív hulladékgyűjtés elterjesztését, a komposztálást, a környezettudatos vásárlást. Emellett a városnak pályázatot kell kiírnia ennek a feladatnak az ellátására azzal a céllal, hogy olcsóbb legyen a szemétgyűjtés. Biztosítani kell évente néhány köbméter egyéb hulladék, mint pl. sitt ingyenes leadásának a lehetőségét, ezzel csökkenteni lehetne az ilyen jellegű illegális szemétlerakást

Parkolás:

Új parkolási rendeletet kell alkotni, ebben messzemenően figyelembe kell venni a lakosság, a helyi vállalkozások, üzletek érdekeit is meg kell vizsgálni. Érvényesíteni kell a vonatkozó jogszabályok előírásait, nevezetesen, hogy a parkolási díj nem lehet egy adó jellegű bevétele az önkormányzatnak, fizetős parkolót csak kizárólag forgalomszabályozási szempontok alapján lehet létesíteni. A Strigonium átszervezésével együtt, a parkolást üzemeltető Gran Parkoló Kft. elszámolását szabályossá kell tenni, azaz a parkolási díjaknak közvetlenül az önkormányzathoz kell befolyniuk.

Csapadékvíz hálózat:

Az esővíz elvezető rendszer karbantartása évtizedek óta el van hanyagolva. A következő ciklusban el kell végezni a rendszer tisztítását, felújítását, hogy esőzésekor a városi és a magántulajdonban ne keletkezhessen e miatt kár, közlekedési fennakadás.

Árvízvédelem:

A városi kötelezettségű árvízvédelmi szakasz nem kerülhet ki a városvezetés látóköréből, az emlékek még frissek, a folyamatos karbantartást, megelőző erősítést folyamatosan végezni kell, a pályázati lehetőségek bevonásával.

 

Rendben, az önkormányzat alapfeladatai október 12-től, a tervek szerint elméletben már ellátva. Ezen felül számíthatunk még valamire?

A város életét, a működését befolyásoló területeken kellene szerintem előre lépni, a teljesség igénye nélkül emelnék ki néhányat, fontossági sorrend nélkül.

Forgalmi rend:

A város belső úthálózatának forgalmi rendje a Meggyes időszakban a lakosság tiltakozása ellenére drasztikusan át lett szabva. Az elmúlt évek alatt döntő többségben beigazolódott a lakossági álláspont helyessége, ezért a város élhetőségi fokának a növelése és egyéb környezetvédelmi szempontok miatt, – természetesen szakemberek és a lakosság bevonásával – ezeknek a felülvizsgálatát, adott esetben a megváltoztatását szükségesnek látom.

A fontos csomópontokban szorgalmazni fogom körforgalmak kialakítását, a kereszteződések átalakítását. (Petőfi – Terézia – Dobogókői út, Vaskapui – Bánomi út, Trafó Café környéke, Magvető szobor helyének környéke, stb.)

Kiemelten fontos a gyalogátkelőhelyek és ezek forgalmi rendjének felülvizsgálata, átalakítása.

(Vaskapui – Bánomi út, Magvető szobor helyének környéke, Bánfi Lukács – Irinyi – Magyary László út, stb.)

A kerékpárút építésének megkezdése tovább már nem halogatható, Esztergom és Esztergom-Kertváros között, valamint Pilismarót irányába. Ez részben állami feladat, itt kezdeményező, lobbizó szerepet kell felvállalni.

Turizmus fejlesztése:

A turizmus leginkább csak fejlődik, kimondottan fejleszteni nem igazán lehet. A növekedést inkább a megnyerő, tetszetős környezet kialakításával, különböző kulturális, sport és egyéb programok rendezésével lehet elősegíteni. Részemről a civil mozgalom kibontakozását, a civilek segítségét ezen a programszervező, bonyolító területen tartom leginkább kívánatosnak és nem pedig az utcaseprésben és lombgyűjtésben számítanék a segítségükre. Annak elvégzése a város feladata, arra megvan az emberi és anyagi erőforrás is.

Esztergom alapadottságai a turizmushoz kiválóak, ezt kellene kihasználni. Ennek érdekében kell a várost „rendbe tenni” (ivókutak, köz wc-k, padok, játszóterek, stb.) a meglévő szabad forrásokat erre a célra fordítani. Ezzel nem csak a turistákat vonzaná a város, hanem a helyi lakosság is sokkal szebb környezetben élhetne, ami végül is az elsődleges cél.

Szociális jellegű intézkedések:

Nyugdíjas támogató program:

Álláspontom szerint szükség lenne egy ilyen program kidolgozására, ami segítséget nyújtana a kisnyugdíjasok, az egyedülállóak számára. Ez lehetne rendszeres lakhatási támogatás, tüzelőanyag, távhő hozzájárulás, gyógyszerköltség hozzájárulás, stb., szemben a korábbi gyakorlat szerinti, alkalmi 5.000 Ft-os megalázó kampánysegéllyel.

Szent Miklós Alap:

Felül kell vizsgálni a jelenlegi jogi helyzetet, és annak függvényében döntést kell hozni a már megkötött szerződések vonatkozásában, az önkormányzat esetleges helytállási kötelezettségének teljesítésére.

Kórház helyzete:

Függetlenül attól, hogy a Vaszary Kolos kórház állami kezelésben van, nem mehetünk el a működési nehézségei mellett. Osztályok, ambuláns kezelési lehetőségek megszüntetésének a kényszere végül is a helyi és környékbeli lakosságot érintik, ezért szükségesnek tartom a térség önkormányzatainak bizonyos mértékű szerepvállalását, az ellátás biztosítása érdekében.

 

A szinte mindenhol fellelhető, várost csúfító, elhagyott épületekkel, ingatlanokkal mi a terved? Elkezdjük tolni a lóvét a Meggyes-éra alatt lepusztított belvárosba?

A plakátom háttérképén is hasonló állapotú belvárosi épületek jelennek meg, jelezve, hogy számomra mennyire fontos a változtatás elérése ezen a területen. Az egyes épületek tulajdonviszonyainak feltérképezése, rendezése után, azonnal ki kell dolgozni egy rendezési tervet, pályázatokat kell kiírni, első sorban az üzemeltetésükre, esetleg az értékesítésükre. A szerződések kikötéseivel biztosítani kell, hogy az ingatlanok rövid időn belül felújításra, üzemeltetésre kerüljenek. Önkormányzati pénzből a beruházások, felújítások finanszírozását kerülni kell, csak indokolt esetben szabad ebben szerepet vállalni és akkor is csak középületek, közparkok, infrastruktúra kiépítésében.

 

Akkor most egyéb hangzatos beruházások, mint Mesepark, újabb szállodák, egyetem sem lesznek? Semmi, korábbról megszokott ütős ötlet, amitől lehidalhatunk?

Ilyenben nem gondolkodom, hasonlóan a felújításokhoz, az ilyen jellegű álmok megvalósítása, – vagy a korábbiaknak megfelelően csak belekezdés – rendkívül hátrányosan érintheti (és szinte mindig érinti is) a város anyagi helyzetét. Ezt a területet hagyjuk meg a versenyszférának, az adófizetők forintjait a közvetlenül adófizetők javára fordítsuk, ne abból akarjunk vállalkozni. A városvezetés legfeljebb kedvező környezetet teremhet az ilyen jellegű beruházásokhoz. Amit ezzel kapcsolatban nagyon fontosnak tartok az az, hogy végre meg kellene alkotni és el kellene fogadni a városnak a HÉSZ-t, azaz a Helyi Építési Szabályzatot, valamint szükséges lenne egy érvényes rendezési terv is, ami elengedhetetlen egy beruházó számára.

 

A vállalkozások továbbra is fejőstehenek maradnak, csak az évi 2,7 mrdFt iparűzési adó leadása a feladatuk, vagy esetleg kapnak is valamit?

A vállalkozásokkal is teljesen új alapokra kell helyezni a kapcsolatot. Fontosnak tartom, hogy beleszólhassanak a költségvetés tervezésébe, az adójuk 2%-a felett kapjanak rendelkezési jogosultságot szabad felhasználásra, de közcélokra. A közbeszerzések során, a jogszabályok adta lehetőségeken belül előnyt kellene biztosítani a helyi illetőségű cégeknek. Meg kell vizsgálni az iparűzési adó mérséklésének a lehetőségét, az alacsonyabb árbevételű, kisebb vállalkozásoknál.

 

A gazdaságtól már szédülök, arra lennék még kíváncsi, hogy a polgármesteri hivatal hogyan fog működni! A polgi végül is csak igazából ott a főnök!

A hivatal működésére, mint ahogyan az egész önkormányzatra, a teljes átláthatóság lesz a jellemző. Ebben az újragondolt városi honlap kapja a főszerepet. Itt néhány kattintással mindenki hozzájuthat minden olyan információhoz, mely a város működésével bármilyen módon kapcsolatba hozható és nem sért személyiségi jogokat. Legyen szó bármilyen szerződésről, tervezett, vagy folyó munkálatokról, a város pillanatnyi anyagi helyzetéről, stb., stb. Úgy gondolom, hogy a mutyi kizárásának ez a leghatékonyabb módja kell hogy legyen!

A hivatal működésének átalakításában fontos szerepet kell kapnia az ügyfélcentrikusságnak, minden ügyfélnek éreznie kell, hogy a hivatal van érte és nem pedig fordítva, ennek érdekében szükségesnek tartom az ügyfélfogadási rend átalakítását úgy, hogy heti egy napon 19 óráig legyen félfogadás. Az átszervezésében a feladatorientáció fog megjelenni, azaz az egyes osztályok, irodák, csoportok létszámának és szakmai összetételének, színvonalának maximálisan igazodni kell az elvégzendő feladathoz. A bújtatott állásokat és ugyanakkor a más területeken tapasztalható túlterhelést meg kell szüntetni.

A főmérnöki, műszaki iroda megerősítése mindenképpen indokolt annak érdekében, hogy az ilyen jellegű feladatok maradéktalanul teljesítésre kerüljenek. Gondolok itt pl. a városi megrendelések teljesítésének az igazolásaira, garanciális kötelezettségek érvényesítésére, stb. és ezzel összefüggésben a hivatali dolgozó felelősségére. Ki nem látott még olyan útjavítást, ami néhány hónap múlva ne süllyedt volna meg? Az újabb helyreállítás vagy nem történik meg, vagy ismét a város fizeti azt meg. Na ilyen a jövőben biztosan nem lesz!

Fontosnak tartom azon feladatok kiszervezését a hivatalból, melyek nincsenek közvetlen kapcsolatban a közcélok megvalósításával. Kiemelném ezek közül a turisztikai tevékenységet, az önkormányzatnak ez nem lehet a feladata, a hivatal nem tud hatékonyan működni ilyen területen.

 

Na jó, akkor most jöjjenek a piszkos anyagiak. A tervek szépek, de mindezt miből?

Egyet tisztán kell látni. Az önkormányzat számára kötelezően előírt alapfeladatok ellátásához, az állam normatívákon keresztül biztosít fedezetet. Függetlenül attól, hogy a polgármester alapvetően nadrágot vagy szoknyát hord, vagy a képviselő-testület milyen színekben pompázik, ez a forrás JÁR az önkormányzatnak, ebből elvenni nem lehet. Az egyéb, önként vállalt feladatokra az önkormányzat saját bevételei nyújtanak fedezetet, ez évi kb. 2,7 – 3 milliárd forint a városunk esetében, az öt éves ciklus alatt csaknem 14 mrdFt! Ebből lehet a kötelezően ellátandó alapfeladatokat az előírt minimális szintnél magasabb szolgáltatási szinten ellátni, és ebből lehet különböző támogatásokat nyújtani intézményeknek, civil szervezeteknek, stb. A különböző beruházások is ebből a forrásból valósíthatók meg, itt elsősorban olyan beruházásokra érdemes, ill. szabad költeni, ami az infrastrukturális fejlesztést érinti, valamint közvetlenül hivatott a lakosság széles rétegének az életminőségét javítani, generálja a turizmus, a vállalkozások bővülését.

A beruházásoknál természetesen figyelembe vehető még a pályázatok lehetősége, ami azt eredményezheti, hogy saját forrásból csak a 25-30 %-os önrész terheli a városi büdzsét. Ennek kihasználása érdekében szükségesnek tartom egy pályázat figyelő-előkészítő-író csoport felállítását.

 

Ha így tele a spájz (most nem az oroszokra gondolok), akkor talán még „fussa” egy kis lakossági adókedvezményre is?

Engem a garázsadó logikája, pontosabban annak a hiánya foglalkoztat már régóta. Nevezetesen, hogy akinek nincs garázsa, az a közterületen tárolja az autóját, elfoglalva ezáltal egy kb. 12 négyzetméteres területet abból, amit közpénzen létesítettek, tartanak karban, tisztítanak, síkosság mentesítenek stb. és ezért nem kell fizetnie. Ezzel szemben aki saját költségén, alaphangon is 2 milláért összehozott egy garázst saját területen, állja az amortizációt, a kocsiját ott tartja, tehermentesítve a közterületet, annak viszont ezért adóznia kell! Nem tudom, hogy ez Esztergom büdzséjének bevételi oldalán mit jelent, de mindenképpen meg kellene legalább vizsgálni ennek az adónemnek a kivezetési lehetőségét.

 

Levezetésképpen: Külföldi fogadott testvéreink városaival hogyan képzeled el a kapcsolatokat a jövőben? Ének, tánc, buli, kaja, pia?

Természetesen ezek is fontosak, mert a szoros emberi kapcsolatok, az együtt megélt események kedvezően befolyásolják a testvérvárosi kapcsolatokat is, de én ezen a területen is valami újat szeretnék, új tartalmat kellene itt is megjeleníteni. A jelenlegi főleg kulturális jellegű együttműködés mellett, lépni kell a gazdasági területen is, célszerű lenne szakmai utakat, fórumokat szervezni, hogy a helyi vállalkozásokat tapasztalatokhoz, partnerekhez, piachoz juttassuk. Elképzelhetőnek tartok egy szakmai utat, továbbképzést a polgármesteri hivatal dolgozói részére is, hogy lássák a régi demokráciákban hogyan működik hatékonyan a város feladatainak ellátása, mit jelent az ügyfélcentrikusság.

 

Ez az egész nem hangzott rosszul! De miből gondolod, hogy lesz aki végigolvassa?

Ezt már sokszor felrótták nekem, hogy sok a duma, nincs aki megértse.

Én nem becsülöm le az esztergomi választókat, nem hiszem, hogy korlátozni kellene bárkit is abban, hogy információhoz jusson. Legalább a lehetőséget meg kell adni hozzá. Ha valaki azt nem akarja magába fogadni, az már az ő dolga. Nem gondolom, hogy elég, ha csak úgy eléjük vetünk néhány kampányszagú hangzatos tőmondatot, vagy kusza, semmitmondó víziókat holmi stratégiákról, amire majd felfűzzük magunkat, öko programokat, amiben az ég is zöld és akkumulátoros buszok suhannak velünk, vagy a kormány majd gondoskodik minden polgártárs problémájának a megoldásáról, csak legyünk nyugodtak és ne avatkozzunk bele a saját dolgainkba!

Emberek (meg)tekintsünk már (magunk) körül! A zoknink lyukas, a gatyánk rongyos, a tetőn folyik be a víz! Ha jön végre egy busz, az is 20 éves, okádja a füstöt, az utcákon nem azért nem látjuk a rengeteg kátyút mert nincs, hanem mert közvilágítás nincs, a parkoló kevés, murvás, sáros, de legalább drága, városi dísznövényzet nálunk nem virág, hanem gaz, a belvárosi romok alatt várjuk a turizmus fellendülését, a milliárdokba került élményfürdőnk azért nem üzemel rentábilisan, mert nincs benne meleg víz, a mélygarázsuk pedig azért nem üzemel, mert víz van benne, a piacunk középkori látványosság, a buszpályaudvarunk ehhez képest már újkori, a hatvanas évek stílusát őrzi és ha minderről levélben szeretnénk ismerőseinknek beszámolni, akkor a helyi postán vár ránk egy másfél órás sorban állás.

Szerintem, ha ezeken a mindennapjainkat megkeserítő „apróságokon” túljutunk, akkor lehet majd az álmokról álmodni. A saját bajainkat legjobban mi ismerjük, hülyék sem vagyunk a megoldáshoz vezető út megkeresésére, szerencsére pénzünk is van hozzá, csak már hagyjanak békén minket, ne szítsák az emberek közti ellentétet.

 

Huha! Ez elég sarkos volt! Csak nem felpuhulni ebből a kemény lendületből!

Négy évvel ezelőtt a kampányban azt hallottuk, hogy „a városnak most nő kell a vezetésbe, mert a

női ész másképpen működik, sokkal kifinomultabb, hamarabb megtalálja a megoldásokat..., mert egy családban is csak az anya képes a problémákat elsimítani...”

Biztosan ebben is van igazság, de én az elmúlt négy évben nem láttam ennek különösebb eredményét, még nyomokban sem.

Lehet, hogy most viszont – a korábbi hasonlat alapján – egy férfira, egy apára van szükség, aki az asztalra tud csapni, hogy mindenki megértse, eddig és nem tovább!

 

Mit akarsz legközelebb megkukkantani?

Megtekintésre érdemes téma az van rengeteg, idő viszont annál kevesebb. Érdemes lenne talán felvenni egy turista szemüvegét, és azon keresztül körbenézni, hogy milyennek is látszik Esztergom!

 

A fentiekben megfogalmazott programomhoz, városvezetési, üzemeltetési elképzeléseimhez természetesen szükséges az esztergomi polgárok támogatása, valamint a képviselő-testület egyetértése is. Ez utóbbi biztosítása alapvetően szintén a választókon múlik, nem csak most október 12-én, hanem a következő öt év alatt folyamatosan, az egyes körzetek képviselőinek a beszámoltatása, befolyásolása útján.

Ebben kérem mindenkinek a segítségét, aki újra szeretné tervezni a város jövőjét!

És ne felejtsék:

Nem másokat akarok legyőzni, hanem az elképzeléseimhez támogatókat találni...

 

Körmöczi Miklós

Az esztergomfüggő polgármesterjelölt

Még látok... ezért folytatom.

 

Akinek ez túl hosszú lett volna,

annak ajánlom figyelmébe a jövő héten megjelenő szórólapomat, amin egy rövidített változatban találkozhat a programelemekkel.

Akinek ez túl rövid lett volna:

jöjjön el a programismertető választási fórumomra, a Bajor Ágost Művelődési Házba 2014. október 7-én 17 órakor, ahol a részleteket is megismerheti.

 

Fidesz: Tétényi alkalmatlan városunk vezetésére — Megbukott. Városüzemeltetésből is elégtelen.

$
0
0

Tétényi Éva neve által fémjelzett korszak előtt megfelelő szakmai ismeretekkel és megfelelő kapacitással rendelkező városi cég intézte a zöldfelületek karbantartását. Igen, el kell ismerni, ez jelentős pénzekbe került, azonban a tevékenységük minden szempontból kielégítő eredményt hozott. A zöldterületek gondozottak voltak, a város rendezett képet mutatott, és nem utolsó sorban a hatályos törvényeknek megfelelően működött a rendszer. 

Tétényi Éva harcot hirdetett a városi cégek ellen. Ez pont olyan mintha valaki a saját kezére csapna rá. A város évekig gazosan állt. A megoldást Tétényi újszerű módszerben: az önkéntességben látta. Fellelkesült emberek fogtak neki füvet nyírni, hogy a város életben maradjon és ne a végtelen gaz lepjen be minden mulasztást. Az önkéntes munka nemes cselekedet, azonban erre építeni egy város működését felelőtlen dolog, sőt ki merem mondani: visszaélés az emberek jóindulatával és segítőkészségével. Rövid idő alatt be is bizonyosodott: a városüzemeltetést, azon belül a közterület, és zöldfelület-gondozást ilyen módon nem tudja a polgármester megoldani. Az itt élők egy felhatalmazott vezetőtől professzionális munkát várnak, nem próbálkozásokat.

Az önkénteseket egy idő után közfoglalkoztatottak váltották fel. A kormányzat által finanszírozott közmunkaprogramot jó ritmusérzékkel saját választási kampányában kezdte hasznosítani Tétényi Éva. A fűvágás folytatódott, azonban a gondok nem értek véget. Nem kell nagy tudomány hozzá, hogy egy teret vagy parkot nem elég lekaszálni, a keletkezett zöldhulladékot onnan el kell szállítani és a törvényeknek megfelelően deponálni vagy hasznosítani. A számos jogsértés és szabálytalanság mellett, melyet Tétényi és munkatársai elkövettek (munkaügyi, munkavédelmi, hatósági engedélyek hiánya) a munkafolyamatok egyes fázisai sem voltak rendben.

A nyár folyamán az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség panaszbejelentés alapján helyszíni szemlét tartott, az önkormányzat által zöldhulladék elhelyezésére kijelölt területen. A védett belterületi ingatlanon (amely a Duna-Ipoly Nemzeti Park és az Országos Ökológiai Hálózat része) a szemle időpontjában – kimondani is szörnyű – 500 köbméter biológiailag lebomló hulladékot valamint 20 köbméter deponált kő és földkeveréket találtak az ellenőrök. Ez az az eset, mikor egy vállalkozót egy életre tönkretesz a hatóság a szankciókkal. A Felügyelőség kimondta, hogy a hulladékkezelés hatósági engedélyek nélkül történt és az Önkormányzatnak megtiltotta a további ilyen tevékenységet. A nagy mennyiségű felhalmozott hulladékot 15 napon belül kellett engedéllyel rendelkező hulladékgazdálkodónak átadni.

Vajon mibe kerülhetett ez a több mint ötszáz köbméter hulladék ártalmatlanítása? Vajon tényleg az olcsó megoldás volt az olcsóbb, nem is beszélve a védett terület ilyesfajta veszélyeztetéséről! Egyáltalán megtörtént-e az ártalmatlanítás?

Feltenném a kérdést: hol van ilyenkor a sokat hangoztatott szakmaiság? A jelek szerint sehol. Félő, hogy a város többi megoldatlan ügye is csak ilyen, álmegoldásokkal lett elintézve, amelyek módjáról az illetékesek mélyen hallgatnak. 

Hogyan várjunk el bármiféle fejlődést egy olyan városvezetőtől, mint Tétényi Éva, aki négy év alatt egy komposztálót sem volt képes előteremteni a városnak? Hogyan várjunk el fejlődést egy olyan polgármestertől, aki csak annyira volt képes, hogy palánkokkal eltakarja a semmittevése bizonyítékait és „pad” no meg „murva”-programokat hirdessen?

György Róbert
a Fidesz Esztergomi Szervezetének elnöke

 

Egy kisebb hadseregnek elég fegyvert foglaltak le a rendőrök

$
0
0

Pénteken a dorogi rendőrök biztos meglepődtek, amikor egy idős tokodaltárói férfinél távcsöves puskát, kést, machetét és 268 darab lőszert találtak, egy fiatalabb férfinél pedig 131 darab lőszerre leltek.

Tokodaltárón igazoltattak a rendőrök egy személygépkocsival közlekedő férfit 2014. október 3-án délután. A nyomozók a sofőr iratainak ellenőrzését követően átvizsgálták a gépjárművet is, melynek csomagtartójában egy engedély nélkül tartott, távcsővel és hangtompítóval ellátott vadászpuskát, egy 9,5 centiméter pengehosszúságú kést és egy machetét találtak.

 

 A dorogi rendőrök ezt követően házkutatást tartottak a férfi kesztölci otthonában, ahol további három engedély nélkül tartott lőfegyvert, fegyverlámpákat és 268 darab töltényt is találtak. A 70 éves K. Ferencet a rendőrök előállították a Dorogi Rendőrkapitányságra, ahol gyanúsítottként hallgatták ki. Ellene lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást a Dorogi Rendőrkapitányság. A férfit a rendőrség őrizetbe vette és kezdeményezte előzetes letartóztatását.

 

Ezzel egyidőben egy tokodaltárói férfinál is házkutatást tartottak a rendőrök. A 44 éves K. István otthonában 131 darab lőszert találtak a nyomozók, melyet lefoglaltak. K. István ellen büntetőeljárást indított a rendőrség, melynek során a gyanúsított szabadlábon védekezhet.

 

/KEMRFK/


Vitéz győzelem a Kosok ellen

$
0
0

A hétvégén az Esztergomi Vitézek a Budapesti Kosokkal mérték össze erejüket. Az első félidő kiegyenlített játéka után a mérkőzés a vendégcsapat győzelmével zárult.

Nem volt egy súlycsoportban a két csapat. Az első félidő kiegyenlítettebb játéka után a második játékrészben kidomborodott a vendégcsapat fölénye és szinte tetszés szerint érték el céljaikat. A célkülönbség a hazai csapatra nézve hízelgő.

 

 

A mérkőzés adatai

 

Budapesti Kosok-Esztergomi Vitézek RAFC 7:85 (0:33)

 

Budapest Normafa MTA pálya 100 néző. Vezette Jánosi.

 

Vitézek: Német, Varga, Balog, Novák, Kade, Haspel, Szakály, Koller, Soós, Suiogan, Stigmajer,

Hidas, Jimenez, Iván, Volentér.

 

Csere: Remsik

Edző. Suiogán Károly

 

Célok: Soós 25, Koller 15, Haspel 10, Kade 10, Remsik 10, Suiogán 5, Stigmajer 5, Német 5.

Siklóernyősök zuhantak le Csolnokon - videó

$
0
0

Siklóernyősök sérültek meg vasárnap Csolnokon, egyiküket mentőhelikopterrel vitték kórházba - közölte a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Stolczenberger Klára elmondta, hogy a balesetben egy siklóernyős súlyosan, egy másik könnyebben sérült meg.

 

A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a két sportoló a felrugaszkodás után, a csolnoki pálya rajthelyéről esett le. A súlyos sérültet tűzoltók vitték hordágyon a mentőhelikopterhez. A könnyebben megsérült siklóernyőst társai lekísérték a hegyről, majd mentőautóval vitték kórházba.

 

 

/mti/

Legyen esztergomi az Év dunai szigete!

$
0
0

A Dunai szigetek blog idén is megrendezi az Év dunai szigete szavazását, melyben most két esztergomi szigetre is voksolhatnak az olvasók.

A szavazásban  számunkra örömteli, hogy idén a Helemba-sziget és a Prímás-sziget is felkerült a vokslistára. Az alábbiakban megpróbáljuk pár sorban meggyőzni a Szeretgom olvasóit, hogy miért is érdemes a két sziget közül valamelyikre szavazniuk.

 

Helemba-sziget:

 

A Törpe-sziget (elöl) és a Helemba-sziget (hátul)

 

 

 

 

 A Garam és az Ipoly torkolata között fekvő sziget gazdag történelmi múlttal rendelkezik: első említése egy 1234-ra keltezett oklevélben található. II. András ekkor rendelte el, hogy az angol származású Róbert érsek szigeten található házát kifosztók halállal lakoljanak. Az Esztergomi szandzsák 1570-es adóösszeírása említi, mint a „Kis Érsek Sziget rétje a nagy szigettel és Helemba faluval szemben”. Az összeírás szerint az itteni rét Fehrad szpahi kezén volt. 1599. október 5-én a Habsburg és az Oszmán Birodalom megbízottai itt folytattak béketárgyalásokat, amik kölcsönös engedmények híján kudarcba fulladnak. A trianoni döntés előtt a sziget Hont vármegyéhez tartozott, de mivel a Duna sodorvonalától délre fekszik, Magyarország része maradt, Esztergomhoz került. A szigetről ide kattintva további érdekességek olvashatóak.

 

Prímás-sziget:

A belvároshoz legközelebb lévő, észak-dél irányba húzódó, körülbelül 2,7 km hosszú sziget. Keletre és északra tőle a Kis-Duna, nyugatra a Duna főága folyik. A 19. század előtt két különálló szigetből, a Prímás- és a tőle északra fekvő Vízivárosi szigetből állt, melyeket a közöttük lévő csatornák feltöltésével kötöttek egybe. A Palkovics-padnál sokáig úgy tartották, hogy egy római kori castrum maradványai találhatóak, de egy 1953-as ásatás megállapította, hogy Gizella királyné által alapított Szűz Mária templom és kolostor maradványai ezek. A szigeten található többek között az Esztergomi Vitézek rögbicsapat pályája, a Pézsa Tibor Városi Sportcsarnok, a Zsolt Nándor Zene- és Művészeti Iskola, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Gyakorló Általános Iskolája, a Hotel Esztergom, az Aquasziget és a Gesztenye fasor is.  infó: wikipédia

 

Szavazni itt lehet: http://dunaiszigetek.blogspot.hu/2014/10/az-ev-dunai-szigete-szavazas-selejtezoje.html

Századvég: Polgármesterváltó hangulat van Esztergomban

$
0
0

A Századvég kutatása szerint polgármesterváltó hangulat van Esztergomban: a helyi lakosok közül többen választanák a Fidesz-KDNP által támogatott Romanek Etelkát, mint a jelenlegi független polgármestert, Tétényi Évát.

A közvélemény-kutató elemzése szerint szoros verseny várható az esztergomi polgármesteri posztért.

A közlemény szerint "Romanek Etelkára a helyi lakosok 43 százaléka, míg Tétényi Évára a választókorú felnőttek 36 százaléka voksolna". A Jobbik jelöltjének, Stámusz Andreának mindössze 2 százalékos a támogatottsága, más jelöltre pedig 5 százalék adná szavazatát - közölték, hozzátéve: a bizonytalan szavazók aránya 14 százalék a városban.

 Az esztergomi választópolgárok több mint 65 százaléka szerint városukban "nem mennek jól a dolgok" - a Századvég ezzel, illetve a választók változás iránti igényével indokolja a polgármesterváltó hangulatot.

 A tájékoztatás szerint a Századvég szeptember 28. és 30. között végezte a telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást, 500 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt megkérdezésével. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 4,3 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit Esztergom összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna - tették hozzá.

 

/mti/

Csordás Edvin (7. vk) bemutatkozása

$
0
0

7. számú választókörzet, az LMP jelöltje.

1. Miért abban a körzetben indul, hogyan kötődik hozzá?
2003 óta élek a körzetben és szinte az első perctől kezdve azt tapasztalom, hogy Esztergom vezetői, mintha lemondtak volna erről a területről.

2. Miért érzi, hogy Ön alkalmas a körzet képviseletére?
Azon kevés szerencsés ember közé tartozom, akik rögtön a főiskolai tanulmányok után bizonyíthattak: fiatalon, tapasztalatlanul, de tele szorgalommal és ambícióval egy alföldi város önkormányzatához kerültem mint művelődési ház vezető. Ennek köszönhetően lehetőségem nyílt olyan projektekben részt venni, amelyek közvetlen és közvetett módon kapcsolódtak az intézményi rendszerek átalakításához, a térségfejlesztési menedzseri szemléletek és hálózatok, majd az első uniós információs központok megalakulásához.

 

Az átalakult pályázati rendszerek aktív ismerője és gyakorlója lettem közvetlenül az uniós csatlakozásunk előtt, amikor még, azt gondolom, a lakosság és a politikai elit is hitte a Koppenhágai kritériumok fontosságát, valódi értékét. Az irányításom alá került Teleház, majd egy Európai Információs Központ számtalan (kórháznak, mezőgazdasági vállalkozóknak, iskoláknak, könyvtáraknak, pedagógusoknak, köztisztviselőknek írt) sikeres pályázattal és a Sulinet program technikai támogatásával járult hozzá jelentősen a várható gazdasági és politikai változások megértéséhez, valamint a felhasználók európai uniós elvárások és fogalmak közötti eligazodásához.


11 éve a versenyszférában dolgozom vezető beosztásban, ez idő alatt megtanultam napi szinten, a gyakorlatban használni olyan, az ésszerű működés szempontjából nélkülözhetetlen fogalmakat (kockázatok minimalizálása; célok és célok eléréséhez szükséges feladatok; problémákra történő azonnali reagálás; szervezet és szervezeti tudás; tapasztalat kihasználása; teljesítménymutatók; hosszú távú stratégiai szervezés), amelyek a mai közéletből hiányoznak vagy csak a választások idejére, üres szólamokként, ígéretekként hangzanak el.


Valós összehasonlítási alapom és tapasztalatom van az önkormányzati-állami-egyéni és a gazdasági-piaci érdekeken alapuló döntésekben.

3. Mik a körzete problémái? Milyen megoldási lehetőségeket lát?
Ha elkezdeném sorolni a város problémáit, minden Esztergomban élő, átutazó vagy turista azonnal megértené azokat párttól vagy körzettől függetlenül is. Annak ellenére, hogy Esztergom az ország azon kiváltságos települései közé tartozik, amelyeknek komoly bevételi tényezőt jelentő ipari parkjuk van, az átgondolatlan beruházások és háttéralkuk óriási extra kiadásai mindannyiunk életét szemmel láthatólag megkeserítik. A „Gyarapodó Esztergom” címen építkezésekre elköltött forint milliárdok ellenére a város háborús övezethez hasonlítható (mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az ismert amerikai színésznő Esztergom belvárosát használta díszletként háborús filmjének jeleneteihez!).


A déli városrész településrendezési módosításainak a lakosság igényeihez, elvárásaihoz igazítása kiemelten fontos feladat ebben a körzetben. A körzet infrastruktúrájának fejlesztése az intermodális (busz- és vasúti pályaudvar-) csomópont megvalósulásától függetlenül szintén halaszthatatlan feladat. A csomópont megépítésének elmaradása esetén is megoldásra vár a környék aggasztó zajterhelése, amit felújított úttestekkel és sebességkorlátozással jelentősen csökkenteni lehetne. A gyalogos és kerékpáros közlekedés fejlesztése is kiemelt feladat, hiszen Esztergom érintett a EuroVelo6 nemzetközi kerékpárút hálózat kiépítésében, ezért a 2020-ban esedékes EuroVelo fejlesztési tervekkel összhangban, az intermodális csomópont megépítésétől függetlenül is meg kell oldani végre az ipari park és az északi városrész kerékpáros megközelíthetőségét.


A lakossági fűtéskorszerűsítés és nyílászárócsere pályázatok elérhetőek, de az elavult szerkezetű és energetikai besorolású panel épületek kimaradtak a kedvezményezettek köréből, amit önkormányzati szerepvállalással, lakossági igény esetén pótolni lehetne.


Még mindig megoldandó feladat a szemétszállítás szervezése és a szemétgyűjtő edények elhelyezése, a szelektív hulladékgyűjtés ösztönzése és kiterjesztése is.


Az intermodális csomópont megvalósulása esetén az önkormányzatnak még számos megoldásra váró feladata marad, amit nem lehet a csomóponttól függetlenül megtervezni.


Az esztergomi tömegközlekedés újraindítása, ésszerűsítése elengedhetetlen. A zaj- és szállópor védelmet ott is meg kell oldani, ahol a tervekből kimaradt a fasor, park vagy védőfalak építése. Gondoskodni kell a szükséges védelemről még akkor is, ha magántulajdonú ingatlanokon kell esetleg nyílászárót cserélni vagy utcafronti homlokzati szigetelést alkalmazni. A kerületi ingatlanok értékének változásáról mindenképp tájékoztatni kell a lakókat, akár egy szakértői tanulmány elkészítésének önkormányzati finanszírozásával is.


A játszóterek, parkok állapota városszerte ismert. Apropó játszóterek! - sajnálom, hogy ezentúl 5 évente lesznek csak önkormányzati választások, mert eddig a városvezetők legalább 4 évente, a választások előtt törődtek kicsit a fűnyírással, padok javításával.


Minden körzet, tehát az egész város tele van problémával, amelyekre végre olyan megoldást kellene találni, ami működik. Nem gondolom, hogy ismét kísérletezni kellene valamivel, ami majd „talán” sikert hoz végre – 24 év után erre már egyszerűen nincs újabb és újabb (mostantól) 5 évünk!

4. Miért érezte úgy, hogy be kell lépnie a helyi politikába? Miért pont azon az oldalon teszi ezt, ahol teszi - ha független, akkor melyik politikai oldal áll a legtávolabb Öntől?
Évek óta nézem a gödrös úttestre gurult kukákat kikerülő, babakocsit toló kismamákat, az úttesten szüleikkel sétáló óvodásokat, a szűk utakon egymás mellett elhaladni képtelen autókat, a megszaporodott és parkolási lehetőség nélkül maradt járműveket és esőzések után a csatornákból visszaszivárgott vizet. És ha mindez még nem lenne elég - egy reggel kiderült, hogy kolléganőmnek a szomszédos települések egyikéről pont annyi ideig tart eljutnia az irodába, mint nekem 4 kilométerről – ez volt az a pont, amikor azt mondtam magamnak: Ebből elég!... Mivel politikai téren van már tapasztalatom, tisztában voltam vele, hogy függetlenként képtelen leszek lakókörnyezetem állapotában változást elérni.

 

Az egyetlen számomra hiteles lehetőséget, nem civil szervezetként, az LMP jelentette. Attól a naptól fogva amiben csak tudom, segítem őket.

5. Mi Ön szerint a város legsürgősebben megoldandó és mi a legkönnyebben megoldható problémája?
Helyre kell állítani a bizalmat! Több európai nagyvárosban működik már az úgynevezett közvetlen demokrácia, ahol a városlakók a városvezetőkkel együtt hoznak javaslatokat, szavaznak és döntenek konkrét kérdésekben, ügyekben. Ez például egy web-es felülettel (valódi névvel regisztráltan) könnyen meg is valósítható. Elsődleges feladat kellene, hogy legyen a város vagyonának felmérése és nyilvánosságra hozatala, továbbá hosszú távú stratégia felállítása szükséges a városi vagyon kezelése és gyarapítása érdekében.

 

Amíg nem ismerjük pontosan a város anyagi helyzetét, addig a lehetőségekről, a jövőről csak átgondolatlanul, állandóan változó módon lehet beszélni.

Októberi patikaügyelet

$
0
0

Ügyeletes patikák októberben.

Véradás októberben

$
0
0

A Magyar Vöröskereszt Komárom-Esztergom Megyei Szervezete októberben is több helyen várja a véradókat.

 


Online interjú Somfai Györggyel

"Amíg nem kapunk papírt, addig nincs ügy" - Tétényi az újabb adósságrendezésről

$
0
0

Adósságrendezést kezdeményezett az esztergomi önkormányzat ellen a Tatabányai Törvényszéken Gimesi Sándor vállalkozó, mert a testület nem fizette ki cégének a Mária Valéria mélygarázzsal kapcsolatos, korábbi adósságrendezési eljárásban jogerősen megítélt összeg utolsó részletét.

Gimesi Sándor hétfőn az MTI-nek azt mondta, hogy az összeg és késedelmi kamatai meghaladják a 300 millió forintot. Hozzátette, Tétényi Éva (független) polgármester májusban már az utolsó előtti részletet sem akarta kifizetni. A törvényszék akkor első fokon megindította az adósságrendezési eljárást, és ennek hatására az önkormányzat fizetett.
Az építtető számításai szerint "a polgármester halogató magatartása" legalább 50 millió forintos felesleges kiadást okozott a városnak. Az összeg ügyvédi munkadíjakból, késedelmi kamatokból és végrehajtói díjakból állt össze.
Gimesi Sándor hozzátette: ha megindul az adósságrendezési eljárás, az önkormányzat két évig nem indulhat EU-s pályázatokon és a kötelező alapfeladatok ellátásán kívül másra nem fordíthat pénzt.
"Amíg nem kapunk papírt, addig nincs ügy" - mondta Tétényi Éva polgármester az MTI érdeklődésére, majd hozzátette, a bírósági értesítés kézhezvételétől 15 napja van nyilatkozni az önkormányzatnak a fizetésről, ezért a döntés az új testületre vár.
A polgármester utalt arra, hogy az önkormányzat az építtető ellen szavatossági pert indított, mert az árterületre épített mélygarázsból folyamatosan szivattyúzni kell a vizet, az ingatlan üresen áll. A beruházást a korábbi polgármester időszaka alatt adták át.
Mivel a szavatossági per értéke meghaladja az utolsó részlet összegét, és a jogszabályok lehetővé teszik a két követelés összevezetését, visszatartható a kifizetés - véli Tétényi Éva.
"Ez hazardírozás, aminek nem lehet nyertese" - így jellemezte a helyzetet Völner Pál (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője. Elmondta, hogy az állam 24,6 milliárd forintos tartozást vállalt át Esztergomtól, közben meghagyott a városnak 1,2 milliárd forintnyi kötvényt, amelyből az összes vitatott ügyet rendezni lehetne.

 

MTI

Nyílt levél Váczy-Hübschl Istvánhoz

$
0
0

Szégyellem magam Ön helyett, mint ferences diák. Ön belépett azok sorába, akik  méltatlanná váltak arra, hogy a közösség tagjának nevezhessék magukat.

Kedves Váczy-H. István Úr!

Szégyellem magam Ön helyett, mint ferences diák. Ön belépett azok sorába, akik  méltatlanná váltak arra, hogy a közösség tagjának nevezhessék magukat.

Arra kérem Önt, aki a mi adófizetői pénzünkből kampányol, kelt békétlenséget városunkban és nem tud különbséget tenni két párt és azok vezetői között se, ne vállaljon közszereplést.

A FIDESZ helyi elnöke György Róbert úr, a KDNP Esztergomi Szervezetének elnöke pedig jómagam vagyok.

Azt javaslom Önnek, és annak akinek a táskáját hordozza és egyéb dolgait élvezi, hogy nézzenek magukba, tanúsítsanak önmérsékletet.

Amíg a mi jelöltjeink fizetés nélküli szabadságon próbálják tisztességes módon érveiket, értékrendünket közvetíteni a választópolgárok körében, Önök kétségbeesésükben, zsinórmértéket nélkülözve vádaskodnak és keltik a gyűlöletet.

Ön és barátai az Üllői úti stadion B-közepeként viselkednek Esztergomban, és a Fradi-Újpest dühöngőjében érzik magukat.

Mi nem voltunk és nem leszünk az Önök nihil szintet meghaladó verbális és fizikai küzdés partnerei.

 Kívánok a fejekben tisztulást, szívekben megbékélést és barátkozást a TÉtlenség  gondolatával.

 

Üdvözlettel:                                                                  

 

György Sándor

KDNP helyi elnöke

Kucsera László (10. vk) bemutatkozása

$
0
0

10. választókerület, az EVT jelöltje.

Miért abban a körzetben indul, hogyan kötődik a városrészhez?
Sok ismerősöm, barátom él Kertvárosban, innen a kapcsolat a városrésszel.


Miért érzi, hogy Ön alkalmas a körzet képviseletére?
Jelenleg informatikusként, rendszergazdaként dolgozom egy esztergomi intézményben. Munkám során emberekkel, problémákkal foglalkozom, mindig is abból a szempontból közelítem meg a dolgokat, hogy miként lehet őket megoldani. Bát nem vagyok tősgyökeres esztergomi, szeretem ezt a várost és szeretnék tenni érte.

Miért érezte, hogy be kell lépnie a helyi politikába? Miért azon az oldalon teszi?
Szeretem Esztergomot. Az viszont nem tetszik, hogy most milyen állapotban van. Szeretnék tenni azért, hogy a város újra élhető és szerethető legyen. Egyedül kevés valaki, hogy megváltoztassa a dolgokat, ez csak csapatban sikerülhet. Ezért is csatlakoztam az EVT-hez, mert itt nem a politikai hovatartozás, hanem a városért való tenni akarás számít. Nem hiszem, hogy Esztergom jövőjét a politikai törésvonalaknak kell meghatározni, sokkal inkább a cselekvő és a csak beszélő emberek között látom a különbséget, pártállástól függetlenül.

Mik a körzete problémái, milyen megoldási lehetőségeket lát?
A körzet egyik legnagyobb problémája a közbiztonság siralmas állapota. Amíg fényes nappal is rabolnak ki embereket az utcán, amíg azért tartanak 2-4 kutyát az emberek a házaknál, hogy valamilyen védelmük legyen, addig nem mondhatjuk, hogy az itt élők biztonságban érzik magukat. Szeretnénk megerősíteni a polgárőrséget, sőt egy saját rendőrőrs megnyitását is támogatnánk Kertvárosban. A helyi járat itt is kulcskérdés, a buszmegállók hiányáról már nem is beszélve. A járdák, utak itt is siralmas állapotban vannak. Hasznosítani kell az Arany volt épületét, fel kell újtani a Féja Géza Közösségi Házat.

Mi Ön szerint a város legsürgősebben megoldandó és mi a legkönnyebben megoldandó problémája?
Az önmagáért való harcot félre kell tenni. Nem a médiában való szereplésért kell valamit ellenezni, hanem a közös pontokat kellene keresni. Egy városunk, egy Kertvárosunk van, ideje lenne, ha ez a városrész is valóban Esztergom részeként lenne kezelve. Csapatban, közösen!

Díszoklevelet kaptak az öregdiákok

$
0
0

Díszoklevél átadó ünnepségére került sor a PPKE BTK Vitéz János Tanárképző Központjában 2014. október 4-én. A Kar azoknak a tanítóknak, óvónőknek, akik oklevelüket 50, 60, 65, 70, illetőleg 75 éve szerezték meg az intézményményben, arany-, gyémánt-, vas-, rubin- illetve gránit oklevelet adományozhat.

Az ünnepség Szentmisével kezdődött a vízivárosi plébániatemplomban, majd a Iohanneum Dísztermében a Monteverdi kórus dalcsokorral köszöntötte a díszoklevél átvételére jogosult pedagógusokat.

 

A PPKE Vitéz János Gyakorló Iskola tanulói táncos műsorukkal színesítették a programot.

 

Dr. Botos Máté dékán és Dr. Gloviczki Zoltán intézetvezető köszöntése után vehették át díszdiplomájukat. öregdiákjaink.

 

 

 

A 2014. évben összesen 86 díszdiplomás kapott oklevelet.

 

Az eseményen készült további fotók a www.iohanneum.hu oldalon megtekinthetők.

Viewing all 4915 articles
Browse latest View live